Informace o výrobcích

Powerbanky

Powerbanka je záložní zdroj elektrické energie, který obsahuje jeden nebo více akumulátorů. Powerbanky jsou většinou vyráběné z plastu, málokdy z kovu, např. z hliníku. Powerbanka slouží k nabíjení (napájení) mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení. Powerbanky se nabíjejí pomocí Micro USB nabíječky, která se používá pro mobilní telefony. Řízení nabíjení akumulátoru je integrováno přímo v powerbance. Vstupní napětí zpravidla bývá 5V. Dle typu může mít powerbanka více výstupů pro napájení/dobíjení vícero zařízení najednou.  Powerbanky se rozlišují dle kapacity, která se udává v mAh. Platí, že čím větší hodnota mAh, tím vícekrát je powerbanka schopna elektronické zařízení nabít. Powerbanky mají i bezpečnostní prvky, např. ochrana proti: přepětí, zkratu, přetížení, přebití, přehřátí. Výhodou powerbanky je mobilita – nepotřebujete elektrickou zásuvku na cestách.
Nejlepší powerbanka. Jak vybrat?
1. Typ baterie. Li-Ion baterie – levné baterie, které lze dobíjet v jakékoli fázi vybití, jsou náchylnější na vysoké teploty a úplné vybití. Li-Pol – modernější typ s nižší hmotností a s minimálním samovybíjecím efektem.
2. Kapacita. Kapacita powerbank se pohybuje od cca 5 000mAh až po cca 50 000mAh. Ty nejvýkonejší powerbanky jsou vhodné i pro dobíjení notebooků.
3. Rychlost nabíjení zařízení. Závisí na konektorovém připojení dobíjeného zařízení (zpravidla USB port) a jedná se o výstupní proud v Ampérech (A).Čím větší hodnota, tím rychlejší doba nabíjení zařízení (zpravidla 0,5A, 1A, 2,1A a 2,4A).
4. Cena. Nejlevnější plastové modely o kapacitě 8 000mAh pořídíte v řádu pár set korun (zejména v čínském eshopu). Ty nejkvalitnější powerbaky s kapacitou převyšující 20 000mAh lze koupit i za několika tisíců korun.
Copyright © 2019