Informace o výrobcích

Parfémy

Parfém je směs esenciálních olejů, případně dalších aromatických látek. Parfém vydává specifickou a příjemnou vůni, která zpravidla u lidí vyvolává pozitivní pocity či touhy. Někdy slouží parfémy k překrytí tělesného pachu.

Druhy vůní

Parfémy se dělí do několika skupin, které lze mezi sebou vzájemně kombinovat.
Květinové vůně
Jde o největší skupinu, jehož hlavní složky tvoří květiny (růže, konvalinky, ylang-ylang, jasmín, tuberóza, kosatec, fialka a další). Zpravidla se jedná o dámské vůně, nicméně v této kategorii nalezneme i některé pánské vůně. Podskupinami květinových vůní jsou květinově-aldehydové, květinově-orientální nebo květinově-ovocné.

Příklady:
květinově zelená: Vent Vert (Pierre Balmain), Envy (Gucci)
čistě květinová vůně: Paris (Yves Saint Laurent), L’Air du Temps (Nina Ricci)
květinově aldehydová: No. 5 (Chanel), White Linen (Estée Lauder)
květinově ovocná: Éclat d’Arpège (Lanvin), Rock’n Rose (Valentino)
květinový soliflor: A La Nuit (Serge Lutens) – jasmín; Pur Désir de Lilas (Yves Rocher) – šeřík
pánské květinové vůně: The One (Dolce & Gabbana), Le Mâle (Jean Paul Gaultier)

Éclat d'Arpège (Lanvin)
Éclat d’Arpège (Lanvin)

Cypřišové vůně
Tato skupina parfémů byla pojmenována podle vůně Chypre značky Coty, vytvořené roku 1917 (parfumér François Coty se údajně inspiroval svou dovolenou na Kypru, francouzsky Chypre). Základními složkami chyprových vůní je větvičník („dubový mech“), bergamot a labdanum, zpravidla i pačuli. Jde o sušší, dřevité a elegantní vůně.

Příklady: No.19 (Chanel), Miss Dior (Christian Dior), Mitsouko (Guerlain).

Orientální vůně
Tento druh parfému obsahuje těžší, smyslné, teplé kompozice, v nichž vynikají složky jako ambra, vanilka, kadidlo, santalové dřevo, koření. Poměrně často se označují jako ambrové – název pochází od slavného parfému značky Coty – Ambre Antique (1905). Mezi orientální vůně se počítá i nová skupina vůní gurmánských s výraznými tóny složek jako čokoláda, vanilka, káva, pražené oříšky…

Příklady: Opium (Yves Saint Laurent), Youth-Dew (Estée Lauder), Coco (Chanel), Dune (Dior), Obsession (Calvin Klein).

Youth-Dew (Estée Lauder)
Youth-Dew (Estée Lauder)

Dřevité vůně
Parfémy, které výrazně obsahují dřevité tóny (cedrové, růžové dřevo, santalové dřevo, vetiver atd.). Dřevité tóny jsou vhodné pro dámské i pánské vůně a kombinují se s orientálními složkami, kořením, květinami a citrusy.

Příklady:
dámské: Sensuous (Estée Lauder), Samsara (Guerlain)
pánské: Tumulte pour Homme (Christian Lacroix)
Citrusové vůně
Jde o svěží, šťavnaté vůně s výraznou citrusovou složkou (citron, limeta, pomeranč, bergamot). Do této skupiny patří dámské i pánské vůně, které někdy bývají označovány jako unisexové – vhodné pro obě pohlaví. Citrusové tóny se někdy kombinují s dřevitými, kořeněnými či květinovými.

Příklady: O-Zone (Sergio Tacchini), CK One (Calvin Klein), Escale a Portofino (Christian Dior).

CK One (Calvin Klein)
CK One (Calvin Klein)

Kožené vůně
Jde o speciální parfémy, které zahrnující vůně, v nichž jsou patrné složky imitující vůni kůže. Patří sem nejen pánské vůně (s tóny kadidla, tabáku, dřev), ale i dámské (kombinace s květinami nebo chyprovými tóny).

Příklady: Miss Balmain (Balmain), Kelly Calèche (Hermès), Cabochard (Grès)

Copyright © 2019