Informace o výrobcích

Bojlery

Výraz „bojler“ pochází z anglického slova „boiler“. Bojler je ohřívač vody. Voda se nachází v kovové tlakové nádobě. Tlaková nádoba se instaluje, buďto nastojato (vertikálně), nebo naležato (horizontálně). Voda se v bojleru ohřívá elektřinou, plynem či párou. Studená voda do nádoby proudí zvláštním vstupem, aby nedocházelo k promísení s již ohřátou (horkou)  vodou. Každý bojler má bezpečnostní pojistku – pojistný ventil, který slouží k odvedení přetlaku při případné závadě, např. když se nevypne topného těleso. Zpravidla bývá doplněn čidlem, které má za úkol automaticky zapínat a vypínat ohřev vody.
Elektrický bojler
Velmi často se k ohřevu vody používá elektrický bojler, kterému se odborně říká elektrický ohřívač. Voda se v zásobníku ohřívá topnou spirálou, která je umístěma uvnitř bojleru. Co se týče objemu vody, bojlery jsou maloobjemové, které lze použít v místech s malou spotřebou teplé vody (např. v kuchyni u dřezu) a na velkoobjemové, které dopravují teplou vodu např. do koupelny. Vzhledem k vysoké spotřebě elektrické energie, se oba druhy bojlerů často připojují na samostatný okruh elektřiny, který funguje tak, že v době provozu bojleru je sazba za elektřinu nižší než mimo „vysoký tarif“.

Bojler Dražice
Ležatý bojler Dražice

Bojlery Dražice
DZ Dražice (Družstevní závody Dražice-Strojírna) je známá česká firma, která vyrábí ohřívače vody. Jedná se o úsporné moderní ohřívače a zásobníky teplé vody, které se vyznačují dlouhou životností a kvalitou. DZ Dražice vyrábí bojlery v provedení svislém, vodorovném, stacionárním, elektrickém a kombinovaném v objemech od 5 l do 1000 l. Dále také vyrábí nepřímotopné stacionární zásobníky (výměníky) vody o objemech od 100 l do 1000 l. DZ Dražice vyrábí i zásobníky vody s nepřímým ohřevem pro výrobce plynových kotlů.

Orientační doporučení velikosti bojleru:
1 osoba – 50 l
2 osoby – 80–100 l
3 osoby – 100–120 l
4 osoby – 150–200 l
Copyright © 2019